Tysiące mikrobów w domowym kurzu

Kurz w naszych domach zawiera średnio 9000 różnych gatunków mikroorganizmów. Naukowcy z University of Colorado w Boulder przeanalizowali kurz znajdujący się w 1200 gospodarstwach domowych w Stanach Zjednoczonych. To, jakie rodzaje bakterii i grzybów bytują w danym miejscu, zależy przede wszystkim od tego gdzie znajduje się dom, kto w nim mieszka i czy obecne są tam zwierzęta.

Badanie jest częścią projektu naukowego zatytułowanego „The Wild Life of Our Homes” („W dżungli naszych domów”).

Penicillium notatum znany również jako Penicillium chrysogenum, rodzaj grzybów powszechnie występujący w domach, wykorzystywany w produkcji serów pleśniowych oraz antybiotyków. Źródło: Dennis Kunkel, Visuals Unlimited, Inc.

Wolontariusze wysyłali próbki kurzu zespołowi badawczemu. Uczestnicy pobierali kurz z górnej części framugi drzwi, z miejsca często pomijanego podczas sprzątania.

Analiza genetyczna kurzu domowego ujawniła menażerię mikroskopijnych stworzeń. Naukowcy odkryli, że w przeciętnym gospodarstwie domowym można znaleźć ponad 2000 różnych rodzajów grzybów, w tym powszechnie znane pleśnie takie jak Aspergillus, Penicillium, Alternaria i Fusarium. Jednak konkretny wachlarz gatunkowy zależał od miejsca zamieszkania.

„Większość grzybów, które obserwujemy w domu pochodzi z zewnątrz. Dostają się do środka na naszych ubraniach lub przez otwarte okna i drzwi. Jednak najlepszym wyznacznikiem różnorodności grzybów jest to, gdzie znajduje się twój dom,” twierdzi autor badania dr Noah Fierer, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej.

streptococ_auriu
Staphylococcus aureus, występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Źródło: Martin Oeggerli, Micronaut.

Naukowcy zaobserwowali również, że w przeciętne gospodarstwo domowe zawiera około 7000 różnych gatunków bakterii. Niektóre z nich, takie jak gronkowce i paciorkowce – powszechnie bytujące na ludzkiej skórze, inne, takie jak Bacteroides i Faecalibacterium są związane z kałem. Ale i tu konkretny zestaw gatunkowy zależy od mieszkańców danego domu.

„Inne bakterie znajdziemy w miejscach zamieszkania kobiet, a inne tam gdzie przebywają mężczyźni. Istnieją pewne rodzaje bakterii typowe dla danej płci, a my możemy dostrzec te różnice w składzie kurzu. Również zwierzęta dorzucają się do naszej domowej mikrobowej mieszanki. Zaproszenie psa lub kota do naszego mieszkania owocuje wzbogaceniem tego ekosystemu o nowe mikroorganizmy. Dużym zaskoczeniem było odkrycie, że obecność zwierząt jest najsilniej wpływającym czynnikiem, silniejszym niż lokalizacja domu czy jego architektura”, zauważa dr Fierer.

Pomimo, że badanie prowadzono tylko w Stanach Zjednoczonych, dr Fierer uważa, że wyniki w innych krajach będą podobne.

Naukowcy chcą się obecnie dowiedzieć w jaki sposób organizmy, z którymi dzielimy domy mogą wpływać na nasze zdrowie. Podczas gdy niektóre bakterie mogą być związane z chorobami i alergiami, w większości są prawdopodobnie nieszkodliwe – a niektóre z nich mogą być nawet korzystne.

Dr Fierer dodaje: „Ludzie nie muszą obawiać się drobnoustrojów w ich domach. Są one wszędzie wokół nas, bytują na naszej skórze, zewsząd nas otaczają – a większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa. Są częścią naszego życia.”


Źródło
  1. Albert Barberán, Robert R. Dunn, Brian J. Reich, Krishna Pacifici, Eric B. Laber, Holly L. Menninger, James M. Morton, Jessica B. Henley, Jonathan W. Leff, Shelly L. Miller, Noah Fierer. The ecology of microscopic life in household dust. Proceedings of the Royal Society B, 2015
  2. Rebecca Morelle,Thousands of microbes found in house dust, BBC News 26 August 2015
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s