Wykłady

Żyj w brudzie, jedz czysto! Dlaczego mikrobiom jest przyszłością medycyny?

Live Dirty, Eat Clean! Why The Microbiome Is The Future Of Medicine
Autor: Robynne Chutkan, MindBodyGreen

Wszyscy słyszeliśmy o mikrobiomie, ale czym on tak naprawdę jest? Dlaczego powinniśmy o niego dbać?  I najważniejsze, czy coś powinniśmy zrobić z tą wiedzą? Gastroenterolog Dr. Robynne Chutkan mówi co powinieneś wiedzieć na temat mikrobiomu, tej olbrzymiej społeczności mikrobów żyjących w i na twoim ciele, oraz jak możesz wpływać na ich zdrowie przyczyniając się do wydłużenia i polepszenia jakości twojego życia.


Mózg, serce, jelita – kto naprawdę nami kieruje?

”BRAIN, HEART, GUT – WHAT DRIVES US, REALLY”
Autor: Elaine Hsiao, The Conference

„Ewoluowaliśmy z bilionami mikroorganizmów zamieszkujących ludzkie ciało”

Każdy z nas zastanawiał się czym jesteśmy i z czego jesteśmy zbudowani jako ludzie. Elaine Hsiao, badaczka z California Institute of Technology, odpowiada krótko: mikroorganizmy.

Mikroorganizmy są niczym „zapomniany organ, jako że większość ludzi nie jest świadomych, że ponad 10 000 gatunków mikroorganizmów zamieszkuje każdą wolną powierzchnię ciała. Nie tylko odgrywają znaczącą rolę w procesach biologicznych, ale mają również wpływ na nasze zachowanie, zdrowie i choroby.


Czy rządzą nami bakterie?

Wykład dr Pawła Grzesiowskiego

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 16 listopada 2015

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest w nas drobnoustrojów. Bez nich byśmy nie żyli – mówił podczas wykładu w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert ds. szczepień, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń. Tematem wystąpienia lekarza były bakterie egzystujące w ludzkim organizmie, ich rola w prawidłowym jego funkcjonowaniu oraz choroby do jakich mogą prowadzić zaburzenia flory bakteryjnej.

Bakterie żyjące w ciele człowieka są odpowiedzialne za wiele istotnych procesów w organizmie. Wspierają układ odpornościowy, wytwarzają witaminy, regulują gospodarkę hormonalną i wspomagają proces trawienia. Dlatego musimy dbać o zachowanie właściwej flory bakteryjnej w organizmie, podkreślił Paweł Grzesiowski.

Negatywny wpływ na istniejącą w ciele człowieka florę bakteryjną mają antybiotyki, ostrzegał lekarz. Chodzi tu nie tylko o leki stosowane w medycynie, ale też antybiotyki używane przy uprawie roślin i hodowli zwierząt. Ujemnie na florę bakteryjną działają też popularne leki przeciwbólowe i zwalczające zgagę. Należy się się też wystrzegać cukrów prostych i tłuszczy. Warto zadbać natomiast, aby w naszej diecie nie brakowało pokarmów o dużej zawartości błonnika.

Współczesna medycyna daje nadzieję ludziom cierpiącym na choroby powodowane złym stanem flory bakteryjnej. Paweł Grzesiowski przypomniał, że pionierskiego jej przeszczepu do układu pokarmowego człowieka dokonano w 1958 roku. W Polsce po raz pierwszy wykonano taki zabieg w 2012 roku w Wejherowie. Obecnie stosuje się go już w ponad 20 szpitalach. Cały czas prowadzone są też badania nad nowymi metodami terapii.

Źródło: www.wszechnica.org.pl


 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s