O mnie

Cześć, mam na imię Ola 🙂

Po raz pierwszy mikrobiom zaczepił mnie 4 lata temu z okładki polskiego wydania Scientific American, grafiką przedstawiającą człowieka utkanego z bakterii oraz frapującym tytułem „I kto tu rządzi? Nasz wewnętrzny mikrokosmos.” I tak przepadłam na dobre.

Po przekopaniu internetu w poszukiwaniu „czegoś więcej” okazało się, że zasób informacji w języku polskim jest bardzo ograniczony. W związku z tym, że anglojęzycznych materiałów mamy aż nadto, a temat jest niezwykle obiecujący, zrodził się pomysł stworzenia dobrej przestrzeni dla polskich mikrobów i polskich czytelników.

Tym, co przypieczętowało ostateczną decyzję o wzbogaceniu polskiego internetu w materiały o mikrobiomie, był film „Microbirth – poród w skali mikro”, który miałam okazję zobaczyć na konferencji zorganizowanej przez moją uczelnię.

Studiując położnictwo, temat zdrowia noworodka oraz tego jaki wpływ na jego kształtowanie ma rodzaj porodu, wybór sposobu karmienia i rutynowe interwencje stosowane na sali porodowej i oddziałach szpitalnych, stał się dla mnie szczególnie mikrobiomowo bliski. Po projekcji filmu na sali rozgorzała dyskusja i pojawiły się pytania co właściwie możemy zrobić, aby wspomóc ten ważny okres u kobiety i jej dziecka, szczególnie w Polskich warunkach. Na ten moment nie dysponujemy jeszcze gotowymi narzędziami, wyniki badań pozwalają nam na razie na eksperymentalne innowacje, jak choćby proponowana przez dr Marię Dominguez-Bello metoda „zasiedlania” dziecka bakteriami mamy.

Ale okazuje się, że są też aspekty, w których mamy większe pole manewru, szczególnie jeśli chodzi o styl życia. Nasze nawyki żywieniowe i higieniczne, najbliższe otoczenie, kontakt ze zwierzętami, zażywane leki i suplementy diety, aktywność fizyczna, radzenie sobie ze stresem – to kilka najistotniejszych punktów dla budowania równowagi naszego mikrobiomu. Aby stało się to bardziej uchwytne, warto mówić o tym więcej i częściej, promować wiedzę i dzielić się doświadczeniami – co też staram się uskuteczniać prowadząc niniejszego bloga.

Reklamy